Ślub w różnych kulturach. Jak wyglądają?

Ślub w różnych kulturach. Jak wyglądają?

0 562

Ślub to zawsze wyjątkowe wydarzenie w naszym życiu. Chociaż najgorętszy okres weselnych imprez mamy już za sobą, to po okresie letnim nadchodzi cudowny czas przygotowań do wesela otoczonego kolorami jesieni, a niedługo i zimy. To ta paleta rozmaitych kolorów zainspirowała nas do dowiedzenia się, jak ten szczególny dzień wygląda w trzech odmiennych od naszej kulturach. A o to efekty!

 

Maroko

Zacznijmy więc na przykład o tradycji marokańskiej: W porównaniu do naszych tradycji, śluby trwają o wiele dłużej, nawet tydzień! Nie wiem czy utrzymując nasze standardy ktoś by tyle wytrzymał 😛

Ciekawym i pięknym ( moim zdaniem ) zwyczajem jest kąpiel w mleku Panny Młodej w dniu ceremonii. Dodatkowo też jej dłonie i stopy ozdabiane są przez matkę niewiarygodnymi wzorami z henny. Istnieje przesąd, iż im dłużej wzory się  zmazują, tym lepiej Panna Młoda będzie traktowana przez teściów.

Sam strój Panny Młodej jest przyozdabiany jak najliczniejszą liczbą biżuterii ślubne, JAK NAJLICZNIEJSZĄ.

ślub, maroko, henna, Lookish

Chiny

Przenosząc się do kolejnego zakątka świata natrafiamy na przeszkody już na starcie. O ile u nas zwyczajem jest ustalanie daty ślubu w miesiącu zawierającym spółgłoskę „r” o tyle w tradycji chińskiej już nie jest to takie proste. Do gry wchodzą znaki zodiaku i godzina. Zwyczajem jest rozpoczynanie ceremonii 30 min po pełnej godzinie, co pozwala Młodej Parze rozpocząć swoją przyszłość wraz ze „wzrostem” wskazówki, co ma im gwarantować szczęście i powodzenie. W porównaniu do innych kultur w tym wypadku rodzice Panny Młodej otrzymują rekompensatę za oddanie córki. Na domiar złego ( dla Pana Młodego 😉 ) w zanim Kawalerowi uda się wręczyć prezenty, dodatkowo jeszcze czekają na niego przeszkody wymyślane przez rodzinę Panny Młodej ( a co! niech ni myśli, że będzie łatwo!).

chiny, ślub, para, Lookish

Japonia

Gdy Para Młoda zdecyduj się na ślub, wybiera inną parę narzeczonych, którzy mają za zadanie wspierać ich i czuwać nad nimi aż do czasu zawarcia związki małżeńskiego. Dodatkowo też Panna Młoda otrzymuje od przyszłych teściów upominki, np. herbata czy pieniądze, które koniecznie muszą być zaprezentowane na uroczystości weselnej.

Sam strój Panny młodej składa się z kilku warstw. Istotnym jedynie jest by pierwsze kimono było białe, zaś ostatnie ciężkie i bogato zdobione.  Co jest interesujące to kaptur, który zastępuje welon. Jego rolą jest ukrycie tzw. „rogów zazdrości” Panny Młodej w stosunku do teściowej, która zostaje głową nowej rodziny. Zaś co do Pana Młodego nie mamy tu niestety z byt dużym urozmaiceniem. Jego strojem weselnym jest czarna szata ze znakiem rodowym.

Japoński, ślub, Lookish

Jak same widzicie, co kraj to obyczaj.  Pamiętacie, że według naszych zwyczajów Panna Młoda w dniu ślubu i na weselu powinna mieć coś niebieskiego, coś starego, nowego i pożyczonego? Albo bramy weselne i obowiązkowe wykupienie przejazdu alkoholem?

Każdy kraj, a nawet region ma swoje charakterystyczne obrzędy, gdy w grę wchodzi ślub, i chociaż często dziwne dla obcych kultur, jednocześnie to one sprawiają, że ten dzień ma tak wyjątkowy charakter zarówno dla samej Pary Młodej, jak i dla wszystkich gości.

A jak wyglądał Wasz niezwykły dzień ślubu? 😉

 

 

 

 

 

 

PODOBNE ARTYKUŁY